Home

Et Yumuşatma Teknikleri

Et Yumuşatma Teknikleri

10/04/2023

et-pisirme-teknikleri

Et Pişirme Teknikleri

Et yumuşatma teknikleri günümüzde bir çok et severin detaylı olarak araştırıp uyguladığı tekniklerdir. Bu yazımızda sizler için et yumuşatma hakkında etkili yöntemleri paylaşıyoruz. Tekniklere geçmeden önce önceki yazılarımızdan “Et Nasıl Marine Edilir?” adlı yazımıza da göz atmanızı şiddetle tavsiye ederiz. 🙂

Et Döveceği Kullanın

Hızlı ve kolay bir yöntem olarak et döveceği kullanmak mantıklı olacaktır.

Et dilimlerini iki tabaka streç film arasına yerleştirin ve etin sinirlerini ezmek için dövün. Et döveceğinin hareketleri içeriden dışarıya doğru olmalıdır. Böylelikle etin dilimleri daha ince ve daha yumuşak olacaktır.

Et döveceğine alternatif olarak elinizi de kullanabilirsiniz; elin bileğiyle dışa doğru sert bir hareketle dilimlerine vurarak sinirleri ezebilirsiniz.

Et Pişirme Teknikleri

Eti İri Taneli Tuzla Kaplayın

Ekonomik yollu yumuşacık et hazırlamak isterseniz, iri taneli tuzla yumuşatmanız mümkün. Bu yöntemde, et parçalarının kalınlığı en az 4 santimetre olmalıdır. Kalınlık, etin iç kısmının pişmesine engel olup etin dış kısmında bir katman oluşturmasına izin verecektir.

Et dilimlerindeki aşırı nemliliği önlemek için iri taneli tuzlar güzel bir tercih olacaktır. Uygularken, etin her iki tarafına da serpiştirin ve fazla suyu atıp etteki yağı ve proteini korumak için en az 1 saat dinlendirin. Pişirmeye geçmeden önce eti iyice kurulayın. Eti tuz ile ne kadar çok bırakırsanız o kadar yumuşak olacağını unutmayın. Bu süreyi 24 saate kadar uzatabilirsiniz.

Meyve Püresi ile Yumuşatma

Teknik dilde enzimatik yumuşatma prensibi olarak adlandırdığımız et yumuşatma tekniğini de tercih etmek bir diğer seçenektir. Enzimler, etin yumuşama sürecini hızlandıran moleküllerdir. Burada kullanılacak olan meyveler arasından ekşi olanları seçmek gerekir. Örnek vermek gerekirse: kivi ve ananas gibi meyveler tavsiye edilir. Ete fazla tat vermeyen kivileri daha nötr bir tada sahip oldukları için tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

Ananasa gelince, biraz daha dikkatli olmakta fayda var. Aslında, uzun süre marine edilmek üzere bırakılırsa eti lapa haline getirebilecek bir madde olan bromelain içerir. 

Meyvelerle et yumuşatma teknikleri konusunda yapılışı şekilleri ise şöyledir; meyveyi püre haline getirin, eti cam bir kaba koyun ve her dilimi iki yemek kaşığı yardımı ile kaplayın. Eti streç film ile sarın ve en az bir gün marine edilmek üzere dolaba bırakın.

Tavada Yavaş Pişirme

Vaktiniz az ise ve bu nedenle yukarıda bahsettiğimiz yöntemlere zaman ayıramıyorsanız, eti yumuşatmak için daha az zaman alan teknikleri uygulayabilirsiniz: Düşük ısıda bir tavada yavaş pişirmedir. Bu şekilde, kas liflerini bir arada tutan bağ dokusunun erimesi için bolca zamana sahip olacak, eti daha yumuşak ve çiğnemesi keyifli hale gelecektir.

Sert Eti Ne Yumuşatır?

Sert eti ne yumuşatır? sorunusu bazı teknikleri sizlerle paylaşarak yanıtlamaya çalıştık. Umarız evde deneyebileceğiniz, ekonomik ve işe yarar yöntemleri uygulayıp keyifle ve lezzetle etlerinizi tadabilirsiniz. 🙂

Eğer yolunuz Göcek/Fethiye’ye düşerse, Caesar-Et Lounge’un yumuşacık etlerini tatmadan ayrılmayın deriz. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. 🙂

no comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir