Home

Et Dinlendirme

Et Dinlendirme

03/12/2022

et-dinlendirme

Et Dinlendirme

Et dinlendirme, et yemekleri yaptığınızda en önemli adımlardan biridir. Etinizin yumuşak, lezzetli ve sulu olmasını sağlayan en büyük etkenlerden biridir.

Et Nasıl Dinlendirilir? - Etin Yumuşak Olması için Neler Yapılabilir?

Et nasıl dinlendirilir sorusunun cevabını verelim öyleyse. Eğer evinizdeki et bir kurban etiyse önerilen süre 4-5 gün dinlendirmektir. Kurban eti dışında lezzetli bir et yemek için et dinlendirme yöntemlerini araştırıyorsanız et dinlendirme nasıl yapılır cevaplayalım.

Bir etin yaygın olarak bilinen dinlendirme yöntemlerinden biri vakumlayarak bir derin dondurucuda saklamaktır. Vakumlama öncesi etlerinizi tuzlayın, ardından biraz zeytinyağı döküp etin her tarafına sürün ve sonrasında derin dondurucunuzda bekletin. Ortalama süre olarak etinizi 5 gün boyunca derin dondurucunuzda bekletin. Sonrasında pişirme öncesi marinasyon uygulayıp lezzetle tüketebilirsiniz.

Şimdi gelin etin yumuşak olması için neler yapılabilir bir göz atalım.

Et Dinlendirme

Süt Eti Yumuşatır mı?

Süt eti yumuşatır mı sorusunun kısa cevabı, evet etin yumuşamasına yardımcı olur. Bu sorunun detaylı cevabı için içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz.

Et Yumuşatma Yöntemleri - Teknikleri

Et yumuşatma yöntemleri arasında yukarıda bahsetmiş olduğumuz yöntemin dışında da başka yollar vardır. Hepsine göz atacak olursak bunlar:

  1. Kuru Dinlendirme (Dry Aging)
  2. Islak Dinlendirme (Wet Aging)
  3. Hızlı Dinlendirme (Fast Aging)

şeklindedir.

Şimdi bu et yumuşatma tekniklerini biraz daha detaylı inceleyelim.

Kuru Dinlendirme (Dry Aging)

Dry aging, yani kuru dinlendirmeden geçtiğimiz blog yazılarında detaylıca bahsetmiştik. Buraya tıklayarak kuru dinlendirme hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Ancak bu yazımızda kısaca bilgi verecek olursak kuru dinlendirme, özel dolaplarda 2-4 derece aralığında 21-28 gün arasında dinlendirilmelidir. Bu tür dolaplardan ev tipi olanları da mevcuttur. Eğer bu yöntem sizin için lezzetli tercih ise, evinize küçük bir dry aged dolabı alabilirsiniz.

Islak Dinlendirme (Wet Aging)

Islak dinlendirme, yani wet aging yönteminde etinizi 5-7 gün aralığında dinlendirmelisiniz. Bu yöntem dry aged yöntemine göre daha ekonomik ve hızlı bir yöntemdir.

Islak dinlendirmede etinizi kendi sıvısıyla beraber bir torba veya poşete koymanız gerekir. Eğer bir aroma katmak ve yumuşamasını hızlandırmak isterseniz poşete koymadan önce zeytinyağı, süt ve yoğurt sürebilirsiniz. Sonrasında bu eti vakumlayarak bekletebilirsiniz.

Hızlı Dinlendirme (Fast Aging)

Bu yöntemde etin yumuşaması için ultraviyole ışınlar yardımcı olmaktadır. Yüksek ısıda kısa zamanda yapılan bu işlem diğer yöntemlere göre daha az tercih edilmektedir.

Lokum Et Tarifi

Ekstra: Lokum et tarifi için dry aged içeriğimize mutlaka göz atmalısınız.

no comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir