Home

Et Çeşitleri

Et Çeşitleri

09/10/2022

steak-cesitleri

Steak Çeşitleri

Et çeşitleri denilince akla ilk gelenler muhtemelen T-Bone, antrikot veya bonfile tarzı sıkça duyduğumuz steak çeşitleridir. Ancak sık duymadığımız, fakat harika lezzetlere sahip etler de restoranlarda bulunmakta. Biz de bu yazımızda sizlerle hem sık duyulmuş, hem de nadir enfes et çeşitlerinden bahsedeceğiz.

Kırmızı Et Çeşitleri İsimleri

Kırmızı et çeşitleri; şekil, boyut ve kesimlerine göre değişiklik gösterir. Pişme dereceleri ise az pişmişten tutun ki iyi pişmişe kadar kişinin tercihine göre değişmektedir.

Bir kırmızı etin hikayesi; hayvanın yaşadığı coğrafyadan, beslenme şeklinden, yanındaki diğer hayvanların durumundan ve daha bir çok etkene göre şekillenmektedir. Buna göre de etin lezzeti, pişme süreleri ve sunumuna kadar ciddi farklılıklar görülmektedir.

Tabii bazı etler ızgarada en iyi lezzetine ulaşırken, bazıları da ocak ateşinde mükemmeldir. 

Aşağıda sizler için bu yazımızda 7 et çeşidini derledik:

Antrikot

En ünlü biftek türlerinden biri olan antrikot biftek ile başlamak istedik. Dolmenico’nun New York’taki restoranı tarafından popüler hale getirilmeleri sebebiyle sık sık Delmonico bifteği olarak anılan bu etler, serinin göz dolduran etlerinden biridir.
Antrikot özünde zaten lezzetli bir et olmasından dolayı, yalnızca tuz ve karabiber ekleyerek tüketmeniz yeterlidir.

Ağız sulandıran bir lezzet elde etmek için ise ızgarada veya dökme demir tavada yüksek ateşte pişirmenizi tavsiye ediyoruz. Ek olarak, yüksek yağ içeriği nedeniyle, sulu kalacağı için fazla süre pişirmede bir sakınca görmüyoruz.

Bonfile

Bonfile biftek, bir ineğin belinden bir kesimdir. Ayrıca fileto mignon bifteği olarak da bilinir.

Bu bonfile kası çok az hareket yaptığından, biftek daha az bağ dokusu içerir ve bu da onu diğer birçok biftek türlerinden daha hassas hale getirir. Bonfile çok yağsız olduğundan, yağlı biftek türlerine göre biraz daha az lezzetli sayılırlar.

Bu kadar az yağ içeriği ile birlikte, bonfile pişirilirken kesinlikle kurutulmamalıdır. Yüksek ateşte bir dökme demir tavada her iki tarafını da hızlı bir şekilde pişirmeniz en doğru yöntem olacaktır.

Bonfilelerde aşırı pişirme genellikle gevrek ve ince kalmış bir görüntü ile sonuçlanır, bu nedenle bonfile pişirme tekniğini titizlikle uygulamanız önemlidir.

Porterhouse / T-Bone Steak

İki çeşit bifteğin bir arada olduğu büyük bir sığır eti istiyorsanız, seçiminiz kesinlikle T-Bone veya Porterhouse olmalı!

Kesiminde bonfile ve şerit biftek içeren porterhouse bifteği kemikli şekilde sunulmaktadır. Bu biftek türü üst düzey lezzetlidir. Ancak iki farklı yağ içeriği nedeniyle diğerlerinden biraz daha zor pişirilmektedir. İki biftek türünün düzgün piştiğinden emin olmak için eti sık sık kontrol etmeniz gerekecektir. Şerit ve bonfile bölümlerinin aynı anda pişmesi için bonfileyi yüksek ısı kaynağından uzağa yerleştirmeye çalışın. Bir et ısısı ölçeriniz varsa, etinizi ızgarada veya tavada yerleştirmeniz gereken konum konusunda size rehberlik edecektir.

Short Ribs / Kısa Kaburgalar

Antrikot gibi mermer desenli olan kısa kaburgalar, kalın ve etli bir doku ile yine üst düzey lezzete sahip pşan bir diğer biftek türüdür.
Birçok şef kısa kaburgaları tencerede pişirmeyi severken, etin sert olmasını önlemek için ızgarada yapılması daha doğru olacaktır.

Kısa kaburgalar, diğer etlere göre daha uygun fiyatlı olmasından dolayı daha popülerdir ve bu etleri kalın veya ince versiyonlarıyla satın almanız mümkün. 

Kısa kaburgaları tuz ve karabiberle lezzetlendirmenizi öneririz. Ardından kaburgaları orta derecede sıcak, ancak kavurucu olmayan bir ısıda ızgarada pişirmeniz en lezzetli tercih olacaktır.

London Broil Steak

London Brail Steak, ineğin arka taraf üst kısmından bir et türüdür.
Pişirmesine gelince, Londra bifteğini limon gibi bir çeşit asidik bileşenle marine etmek en iyi tercih olacaktır. Bu durum, sert kas liflerinden herhangi birinin parçalanmasına yardımcı olacaktır. Marine edildikten sonra, eti sıcak bir tavada veya ızgarada hızlı bir şekilde pişirebilirsiniz. Sert olabileceğinden dolayı Londra bifteğini fazla pişirmemeye çalışın. Biftekleri orta-az ila orta aralıkta pişirebilirsiniz.

Denver Steak

Denver steak, en çok zengin rostolarıyla bilinen ünlü bir et türüdür. Denver eti nispeten yumuşaktır ve hoş bir tada sahiptir. Bununla birlikte çok fazla mermer deseni barındırır.

Denver steak, düzgün bir şekilde temizlenip kesildikleri sürece ızgara yapmak için mükemmel bir et türüdür.

Coulotte Steak

Coulotte Steak, çok nadir bilinen bir et türüdür.
Picanha bifteği ile aynı kastan kesilir ve en iyi dana filetosunun en lezzetli bölümüdür. Yumuşak ve lezzetlidir.

Son olarak..

Sizin en çok beğendiğin et türü hangisi? Yorumlara yazarak bize iletebilirsiniz. 🙂

no comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir