Home

Dry Aged (Kuru Dinlendirme) Nedir?

Dry Aged (Kuru Dinlendirme) Nedir?

28/07/2022

kuru-dinlendirme-gocek

Dry Aged Steak

Dry Aged (Kuru Dinlendirme), büyük sığır eti parçalarının kesilmeden ve biftek haline getirilmeden önce birkaç haftadan birkaç aya kadar özel dry aged dolaplarında bekletilip yaşlandırılmasıdır. Bu sadece bifteğin lezzetli olmasına yardımcı olmakla kalmayıp, aynı zamanda daha da taze olmasını destekleyen bir süreçtir.

Dry Aged Et Nereden Alınır?

Dry aged et nereden alınır diye merak edenler için, Caesar-Et Lounge sizlere sadece et pişirip servis etme olarak değil, aynı zamanda özel dry aged dolaplarında dinlendirilmiş şekilde satışını da sunmaktadır.

Detaylı bilgi ve siparişleriniz için buraya tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bizi Dry Aged Konusunda Farklı Kılan Ne?

Caesar-Et Lounge olarak dry aged steak konusunda kendimize güveniyoruz!

Binlerce müşterimizin beğenisine sunduğumuz eşsiz etlerimizi, Çanakkale yöresinden seçilmiş en iyi etlerden tedarik ediyoruz. Ek olarak, dry aged dolaplarımızda 2-4 derece arasında 21 ila 28 gün arasında dinlendirerek siz değerli misafirlerimize servis ediyoruz. Caesar-Et Lounge olarak kalite, lezzet ve tazelikten asla ödün vermiyoruz.

Steak Dinlendirme Aşamaları

Eti Yumuşatma

Kuru dinlendirme sırasında sığır etinde meydana gelecek ilk önemli büyük değişiklik yumuşamadır. Ette doğal olarak bulunan enzimler, daha sert kas liflerini ve bağ dokusunu parçalayarak çok hassas bir et parçasının oluşmasına neden olur. Aslında iyi dinlendirilmiş bir et, henüz taze bir etten önemli ölçüde daha yumuşak olacaktır.

Dry Aged (Kuru Dinlendirilmiş) Et

Lezzet

İkinci göze çarpan değişiklik, lezzettir. Bu değişiklik, eti daha lezzetli hale getiren çok sayıda bakteriyel ve enzimatik süreçten kaynaklanmaktadır.

Konsantre Lezzet

Dinlendirme (olgunlaştırma) sürecinde ette meydana gelen üçüncü değişiklik nem kaybıdır. Kuru dinlendirilmiş bir sığır etinin lezzetini yoğunlaştırırken, ilk hacminin üçte birini kaybedebilir. Bu noktadaki nem kaybının çoğu, kurutma işleminden sonra ve pişirmeden önce hazırlanmak için kesilen etin dış katmanında meydana gelir. Kurutma işleminden sonra yaş olgunlaştırılmış sığır eti veya marketlerde bulabileceğiniz etlerden daha hafif olsa da, sonuç çok daha lezzetli ve yumuşak olan birinci sınıf bir et kesimidir.

Doğru Koşullar

Etin kuru dinlendirilmesi için gerekli koşullar, sığır eti parçalarının asılabileceği, sıcaklığın gözlemlenebileceği ve dikkatli bir şekilde kontrol edilebileceği ferah alan ve özel soğutma ekipmanları gerektirir. Bu nedenle kuru olgunlaştırılmış sığır etleri tipik olarak yalnızca bu sisteme sahip olan mekanlarda bulunabilir.

no comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir